Znáte film „Hodíme se k sobě, miláčku?“ z roku 1974? Vystupují v něm špičkoví čeští herci a mezi nimi i Vladimír Menšík, který se zhostí nesnadného úkolu ztvárnit instalatéra, který zrovna nepatří k těm nejlepším v oboru. Konstatováním „že voda z kohoutku stále kape, ale už méně“ rozhodně svého klienta neuklidní. Tímto vám chceme naznačit, že instalatéři to nemají v životě snadné, protože musí zkrotit jak vodu, tak i plyn, a to není jen tak. Když kupříkladu zedník postaví zeď mírně křivě, nemusíte si toho ani všimnout, ale pokud vznikne ve zdi v armatuře mikrotrhlinka, voda tudy bude protékat velmi drobnou skulinou o velikosti setiny milimetru a za nějaký čas se to projeví mokrým flekem na zdi.
Takový případ se skutečně přihodil, instalatér rozvedl v rodinném domě vodu v přízemní prádelně a přibližně za týden vlivem vady materiálu začala odtékat voda z jedné z armatur do zdiva. Takovéto situace ovšem vyžadují určité postupy a těch je vhodné se držet:
Za prvé je nutné ihned vypnout hlavní jistič v domě či v bytě a teprve pak podstupovat další kroky. Kdybyste to neudělali a voda pronikla do elektroinstalace, mohla by vás usmrtit. Za druhé uzavřete hlavní uzávěr vody a za třetí zavoláte buď instalatéra, který práci prováděl, z důvodu reklamace, anebo pokud jde o havarijní situaci u starších rozvodů, povoláte na místo instalatéry z havarijní služby kanalizace-instalateri.cz.
Havarijní služba řeší tyto události nonstop 365 dnů v roce a 24 hodin denně, to znamená, že pokud se u vás vyskytne tento problém, a je vysloveně nutné co nejdříve zasáhnout, neváhejte přivolat instalatéra třeba v neděli dopoledne. Zároveň se nesnažte usnadnit hledání místa závady tím, že budete oklepávat omítku, dnes na vyhledávání úniku vody mají instalatéři speciální metody, například formovací plyn nebo poslechové tyče Hykron.