Vzory – perský koberec je typický svými pestrobarevnými vzory a toto je jeden z nejsilnějších důvodů, proč si je lidé oblíbili, a proč jim také důvěřují již po staletí. Perský koberec se výborně hodí na bílou keramickou dlažbu nebo podlahu z parket či palubek ze světlého dřeva a perfektně vyzdobí zejména interiér zasvěcený bílé malbě či bílým vestavěným skříním.
Ruční práce – ručně tkané perské koberce jsou vzácné sběratelské kousky a máte-li je doma, stávají se ozdobou interiéru v obývacích pokojích, v ložnicích, v halách, na terasách i v zimní zahradě. A kdo si dovede ruční práce vážit, jistě nedopustí, aby se takový výrobek zničil či zašpinil.
Létající koberec – pohádky o létajících kobercích provázely naše dětství již za socialismu a mnozí z vás jako malí kluci či holčičky snili o vzletu nad krajinou, na pohodlném koberečku, který se s vámi jen lehce pohupuje a vlní. Proto možná také tak rádi na perské koberce usedáme, a nevyužíváme je jen pro chůzi v domácí obuvi.
Chůze naboso – chodit na peršanech v pantoflích se mnoha lidem příčí, a tak se raději vyzouvají a našlapují na jejich jemná vlákna bosými chodidly. Toto si však vybírá svou daň, na níž také poměrně často zapomínáme. Bosonohá chůze sice koberec nepoškodí a obvykle ani nezašpiní, ovšem mezi vlákny se usadí náš pot i s bakteriemi, a jestliže jim dopřejeme dostatek tepla a vzdušné vlhkosti, což v bytech bývá v podstatě nepřetržitě, po několika měsících začne látka na podlaze připomínat propocené ponožky. Tento odér ale neodstraníte sáčkovým vysavačem, ten nabere jen část prachových zrn, ale mastný pot se mezi vlákna nalepí a vysavač si s ním neporadí.
Proto by se i tyto typy podlahových krytin měly podrobovat profesionálnímu čištění perských koberců, které z nich odstraní zbytky nečistot, různé skvrny, zvířecí chlupy a samozřejmě i typickou chodidlovou „vůni“.