Během života se může stát cokoliv. Existuje mnoho nemocí, vlivem kterých může člověk zůstat upoutaný na lůžko, a nebo v lepším případě na invalidním vozíku. Ani jedna varianta není dobrá, ale na invalidním vozíku má člověk alespoň trochu zachovanou hybnost. Život na invalidním vozíku je plný problémů, a ty musí každý takový člověk každý den překonávat. Hlavním problémem je fakt, že spousta míst není bezbariérových, a tak musí hendikepovaní lidé překonávat překážky nejen zdravotní, ale i ty v cestě.
Je potřeba si uvědomit, že hendikepovaný člověk na vozíku tráví většinu svého života. Spousta z nich nedokáže chodit ani o berlích, a tak musí sedět na vozíku celé dny. Poté se přesunou třeba na sedačku nebo do postele, ale fakt je ten, že z dlouhodobého sezení na vozíku se lidem tvoří otlaky. Ty jsou bolestivé a obtížně se léčí. Nejlepší léčbou je na postižených místech nesedět, což je ale často neproveditelné. Pojišťovna totiž většinou uhradí jen ten nejobyčejnější vozík, který není na dlouhodobé sezení zrovna komfortní. Pro zvýšení komfortu je dobré si pořídit sedák do invalidního vozíku, který může otlačeninám zabránit. Zároveň je potřeba aby byl podsadák lehký, podpíral člověka kvůli bolestem zad které jsou častým problémem v této situaci, a také by se měl dobře prát.
Pokud jste upoutaní na invalidní vozík, je potřeba se věnovat prevenci otlaků. Jakmile vzniknou, je velmi těžké se jich zbavit. Mohou samozřejmě znemožňovat pohyb, protože sezení na vozíku bolí a je velmi nepříjemné. Používáním vhodných a kvalitních podsedáků je možné tento problém eliminovat. O možnostech snížení rizika vzniku proleženin a otlaků by měl pacienty informovat nejen lékař, ale také fyzioterapeuti či zdravotní sestry. Ne vždy se pacientovi dostane potřebná edukace, a tak je nutné si informace zjišťovat sám.