Vlády jednotlivých států se snažà bojovat s globálnÃmi zmÄ›nami klimatu nejrůznÄ›jÅ¡Ãmi možnými způsoby. A jednÃm z nich je i pÅ™echod na takzvané obnovitelné zdroje energie. Mezi nÄ› patřà ta solárnÃ, vÄ›trná Äi vodnÃ, z nichž jsou v naÅ¡ich podmÃnkách využitelné pouze ty prvnà dvÄ›.
Â
To vÅ¡ak sebou pÅ™inášà také Å™adu otázek. A jednou z tÄ›ch hlavnÃch je to, zda jsou tyto elektrárny dostateÄnÄ› spolehlivé a zda dokážou vždy a za vÅ¡ech okolnostà zajistit dostatek elektÅ™iny. Nenà totiž žádným tajemstvÃm, že jsme na nà již v podstatÄ› plnÄ› závislÃ.
Â
Â
Problém je pÅ™edevÅ¡Ãm v tom, že zatÃmco napÅ™Ãklad u uhelných elektráren máme plnou kontrolu nad tÃm, kolik uhlà spalujeme, a můžeme jej udržovat stálé množstvÃ, u obnovitelných zdrojů energie tomu tak nenÃ. VÅ¡ichni vÃme, že vÃtr nenà nijak stálý, ani průtok vody Å™ekou. O Slunci ani nemluvÄ›.
Â
Tento problém ostatnÄ› velmi dobÅ™e znajà majitelé domácÃch fotovoltaických elektráren, kteřà musà i pÅ™es veÅ¡kerou snahu pÅ™edevÅ¡Ãm v zimÄ› odebÃrat proud z klasické sÃtÄ›. V této dobÄ› je totiž málo sluneÄnÃho svitu, a aÄkoliv solárnà panely fungujà lépe za chladného poÄasÃ, stále to nedokáže kompenzovat fakt, že Slunce svÃtà o mnoho hodin ménÄ›, než je tomu v létÄ›.
Â
Â
Je tedy otázkou, zda je tento způsob skuteÄnÄ› udržitelný v celonárodnÃm měřÃtku. V souÄasné dobÄ› se totiž ukazuje, že tomu tak nenÃ. ŘeÅ¡enÃm je samozÅ™ejmÄ› vyvinutà nových, úÄinnÄ›jÅ¡Ãch metod, jak tuto energii zpracovat a pÅ™emÄ›nit na elektÅ™inu, avÅ¡ak tento vývoj je dlouhodobá záležitost.
Â
V souÄasné dobÄ› se tedy bohužel nezdá realistické, že by naÅ¡e sÃtÄ› mohly být plnÄ› zásobovány obnovitelnými zdroji energie. NehledÄ› na to, že i ony majà své negativnà důsledky na pÅ™Ãrodu, aÄkoliv klima rozhodnÄ› neovlivňujà ani zdaleka tak, jako ty uhelné.
Â
Co pÅ™inese budoucnost, nevÃme. Je vÅ¡ak jasné, že je nutné se co nejdÅ™Ãve zbavit závislosti na uhlÃ, už jen kvůli jeho klesajÃcÃm zásobám. Jinak toho budeme zanedlouho velmi litovat.